Bulgaristan’da Eğitim

bulgaristanda egitim

Bulgaristan başta ekonomi olmak üzere birçok alanda gelişme gösteren Bulgaristan, eğitim alanında da yaptığı önemli hamleler ile dikkat çekmektedir.

Bulgaristan, öğrencilerin yoğun talep gösterdiği bir şehirdir. Bunun en önemli nedeni ise ülkede yaşamın maddi anlamda uygun olmasıdır. Özellikle konaklama açısından da birçok alternatife sahip olan Bulgaristan’da üniversitelere ulaşım genellikle kolay ve bol alternatiflidir.

Bulgaristan’da eğitim konusu özellikle ülkemizde son yıllarda sıklıkla dile getirilmekte ve dikkat çekmektedir. Bulgaristan’da eğitim konusunda yaşanan olumlu gelişmeler ve ülkede eğitime ayrılan payların artmasıyla ülkede bulunan üniversiteler cazip hale gelmiştir.

Bulgaristan’da son dönemlerde özel üniversitelerin de kurulmasıyla üniversite sayısı 55 olmuştur. İlk etapta bu sayı az gibi görünse de ülke nüfusu ve yaşanan sorunlar göz önüne alındığında sayı etkileyicidir.

Bulgaristan’da bulunan devlet üniversiteleri, Sofya, Plovdiv, , Pleven, Stara Zagora, Gabrovo Devlet Üniversitesidir. Üniversitelerin büyük çoğunluğu başkent Sofya ve Plovdiv şehirlerinde bulunmaktadır. . Ülkenin en önemli üniversiteleri ise Plovdiv ve Sofya Üniversiteleridir. Özellikle başkent Sofya ve ikinci büyük şehir olan plovdiv tam bir öğrenci şehri olmuştur. Ülkenin çeşitli bölgelerinde bulunan diğer üniversitelerle Bulgaristan’daki eğitim seviyesi hızlı bir şekilde artmaktadır.

Bulgaristan’da eğitim görmek oldukça cazip ekonomik koşullarla mümkün olmaktadır. Bu durum da Bulgaristan üniversitelerine olan talebi arttırmaktadır. Eğitimin uygun fiyatlarla sunulmasının yanında ülkede yaşamanın maddi anlamda uygun olması da ülke dışından öğrencilerin dikkatini çekmektedir.

Bulgaristan’da bulunan üniversitelere ülke dışından giden öğrenciler için sınav ya da puan gibi şartlar bulunmamaktadır. Lise diplomanızın bulunması Bulgaristan’da üniversite eğitimi almanız için yeterli olmaktadır.

Bulgaristan’da yaşam ve ülkede bulunan üniversiteler ile ilgili en güncel ve en doğru bilgileri Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sunmaktadır. Eğitim dünyasındaki tüm gelişmeleri takip eden uzman kadrosu, onlarca ofisi ile Anadolu Yurtdışı eğitim Danışmanlığı, kaliteli ve dürüst hizmetten ödün vermeden sizlere rehberlik etmektedir.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş